ARADIĞIN HERŞEY BURADA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HAKAN ŞÜKÜRÜN KADRO DIŞI OLMASININ AÇIKLAMASINI

HAKAN ŞÜKÜRÜN KADRO DIŞI OLMASININ AÇIKLAMASINI Empty HAKAN ŞÜKÜRÜN KADRO DIŞI OLMASININ AÇIKLAMASINI

Mesaj  _-_-YÖNETİCİ_-_- Perş. Kas. 22, 2007 1:37 pm

Kadro Dışı Konusu
Ben Hakan Şükür olarak, bir takımın futbolcusu olarak, o takımın hocasıyla yöneticisiyle bu tip çatışmaya giren oyuncu olmadım. Hayatımda politik olmadım, politika kelimesini sevmem; kötü olacaksam böyle olmayı tercih ettim. Böyle bir kavga olmadı; şöyle ki ben yöneticimizle bunu konuşurken yani bu olayın çok fazla uzadığı söyledim, bana sen de çıkıp bir şeyler söyleyebilirdin gibi bir kelime etti. Şimdi siz gazetecisiniz, ayak üstü konuşurken size bir şey söyledim. Ben yetkili bir kanalda Beşiktaş maçının hemen ertesi günü canlı yayında yaklaşık 20 dakikaya varan açıklayıcı olur diye konuşma yaptım ama maalesef bu olayı uzatmak isteyenler oldu. O konuşmamda şunları söyledim.”Kural dışı hareket yaptığımızı kabul ediyoruz, her ne kadar haklı olsak da yani medya tarafından haklı gösterilsek de buranın patronu hocadır, yani sayın Kalli’dir. Neticesinde böyle bir karar verilmiştir, olayın 2. günü antrenmana çıkarak Lincoln’le beraber buna son verdik ve de çok güzel bir konuşma yaptım, kızımın oraya gelmesi, benim kadro dışı kalmam ne kadar tasvip etmediğimiz bir hareket olsa da bu yazılan kuralların içerisine bu kadro dışı kalmakla ödüllendirilecektir. Ben de bunu yaşadım hocama karşı herhangi bir kırgınlığım yok ama nedense şimdi o olayda 2 kişi kadro dışı kaldı. Neden Hakan Şükür? Günlerdir Hakan Şükür konuşuluyor kırgın küskün diye. Geçen gün önemli bir gazete olan Hürriyet‘te de yazıldı.

Çok tempolu, çok ağır bir antrenmandan sonra mola verilince Ahmet Akcan’a su içmeye gideceğimi söyledim, o da hocaya söyledi; bunu bile yanına gitmiyor diye söylediler. Artık antrenmanlarda bile hareketlerimize çok dikkat ediyoruz.Yansıtılış şekliniz çok önemli. Bu sizin sosyal yaşamınızı etkiler, bulunduğunuz camiadan farklı insanların farklı bakış açılarını etkiler. Böyle fütursuzca yazılan bir şey olamaz. Benim de her telefon açıp, medyayla konuşma gibi bir durumum olmadı. Tabii ki medyanın haber alma özgürlüğü vardır,röportaj alır, bilgi alır maçla ilgili hayatla ilgili görüşlerinizi alır ama artık reyting uğruna o kadar çok şey yapılıyor ki birine zarar verme düşüncesiyle. Sadece ona zarar verdiğini düşünüyorlar ama bu sosyal bir olay bunların kefaretini annenizin hastalığı çocuğunuzun okulda yaşadığı sorunlarla ödemeye başlayınca ben de diyorum ki inşallah onlar da bu duyguyu yaşarlar. Ben Allah’a havale ederim.

Çok şey söylemek istiyorum açıkçası bu programda belki beni rahatlatır benim haklılığımı birkaç gün için bile olsa ortaya çıkarır ama bu benim oynadığım camiaya zarar verirse, işte o yüzden bazen kendimi frenliyorum. Bana diyorlar ki neden çıkıp konuşmadın. Ben içeride konuşulan şeyi ertesi gün gazetede okursam bu bana zarar verecek bir şeyse söyleme olanağım yoktur. O zaman benim burada olmamın bir anlamı yok. Ben yöneticimle böyle bir hiyerarşik tartışmaya hayatta giremem ben sadece rica edebilirim. Ama profesyonel çerçevede böyle bir kural varsa herkes bu kurala uymalı.Sadece futbolcular için demiyorum en üstten en alta kadar.

Ama maalesef biz o kadar farklı sorunlar yaşadık ki senelerdir bu da bir ruh bu da bir psikoloji çok kolay değil bunun üstesinden gelmek. Hele kaptansanız mesela bir futbolcu gelir paralar ne zaman ödenecek diye. Siz de yöneticinin karşısına gidersiniz sonra manşete çıkar Hakan paracı diye. Böyle bezdirilmek hoş şeyler değil. Bir senedir altı aydır almadığınız parayı soruyorsunuz, zaten bunu kendim için sormam. Anlatırken bile duygulanıyorum, üzülerek söylüyorum bunu. Kötü olmak böyleyse evet ben kötüyüm. Ama maalesef kurallar böyle işlemeli. Kulüpte çok değerli yöneticilerimiz var. Bir şeyler yapabilme adına çok çaba sarf ediyorlar, bunları biz de görüyoruz. Ama bunu futbolcuya anlatmak çok zor. Yanındaki yabancı futbolcu parasını almış, yerli futbolcu almamış neden? Çünkü yerli bu düzen içerisinde idare edilebilir. İdarecilik böyleyse herkes idare eder.

Ben bugün için söylemiyorum ama bu anlamda zorluklar yaşadım geçmişte. Bu anlamda kötü olmak beni psikolojik anlamda da yordu. Benim arabam benzinsiz gitmiyor, benim çocuklarım okullarında bedava okumuyorlar, bazı fedakarlıklar gerek. Ne kadar paranız olsa da hazıra dağ dayanmaz. Burada kalmamın amacı sadece oynamak. Ben diğer sorunlarla da tabiî ki ilgilenirim arkadaşlarımın yardımına koşarım. İki sene önceyi çok iyi hatırlıyorum. Hakan cebinden verdi dediler. Şampiyonluk böyle geldi, Hakan müthiş kaynaştırıcı dediler. Bugünkü duruma baktığımda iki sene önce böyle olan Hakan iki sene sonra ne oldu da böyle… Ben çok seviyordum, çok fedakarlık yapıyordum da, ne değişti. Hakan rekorları kırdı Hakan ulaşılamaz yerde bazı insanlar için ben öyle düşünmüyorum, benim buradan bir beklentim yok zaten. Benim oynamaktan başka, o seyircinin karşısına çıkmaktan başka bir beklentim olamaz zaten. Oraya çıktığım zaman çok ezildiğim an oldu, bütün tribünlerin önce beni çağırmasını belki hakkettim. Bakıyorsunuz insanoğlu yanınızdaki arkadaşlarınızda çok büyük emek veriyor. Ama orada çok şey yapmış olmanın bedeli de bu. Bu kadar eziyetin de bir karşılığı olsun. Ben oynamaktan, bunlardan feyz alıyorum, ters tarafından bakacak olursak da ben bu dünyaya kazık çakmadım bu bir: Galatasaray’a kazık çakmadım bu iki. Benim burada oluşumu hiçbir güç engelleyemez bu yazılanlar çizilenler çerçevesinde söylüyorum.

Siz şimdi bu röportajdan sonra ne almak istediklerini göreceksiniz. Bu süreç yaşanacak ben şimdi burada söylediklerimden nerden alıp nereye dayanacaklarını çok iyi biliyorum. Eğer zarar vermek istiyorlarsa ben sadece seyirciye bir şey söyleyeyim, bizim camiayı ilgilendiren boyutu onlar, yani takımlar maç kaybedebilir, kötü bir süreç yaşayabilir, şu anda hala lidersiniz puan farkıyla yarın öbür gün, bir maçta kaybedebilirsiniz, yani Avrupa kupasında elendiğin bir süreç yaşandı. Bu inişler çıkışlar yaşanırken olabileceklerin önünü kesme adına yapılan senaryolara fazla rağbet etmesinler. Tabiî ki biz sahaya çıkacağız, gol kaçıracağız. Ben bunu kabul edebilirim, ama şimdi o kadar faklı boyutlara çekiliyor ki, netice itibari ile bu psikolojik baskı altında bu psikolojik ortamda bunu yapmamanız gibi bir şey söz konusu değil. Bir de çok seviyorsanız bu camiayı, o beklenti çok fazlaysa, o da bir yük üzerinizde, şimdi insanların öyle baktığını da şuradan anlıyorum: Bize her şeye rağmen gösterdikleri sevgi, hepimiz için aynı şey geçerli, Galatasaray seyircisinde bir çok kesim bu tezahüratı yapıyor diyor ama, yani genele baktığınızda tarihe baktığınızda sahiplenme duygusu en fazla olan seyirci, ben bunu çok açık ve net söylüyorum. Kısır çekişmeler içine girersek Hakan niye böyle karıştırdı milli takımı dersek, o zaman sadece bana zarar verir. Futbola hiçbir şey getirmez. Yarın benim yerimde orda Semih oynadıysa bugün başkası oynayacak, aynı sorunları o da yaşayacak, isterseniz bu fragmanı döndürün, o günlerde tekrar tekrar, döndürülecek.

Ben kendimden eminim ama konuşanların bir çoğunun emin olduklarını düşünmüyorum. Rüzgara göre konuşuyorlar. Ben ne yapmak istediğimi çok iyi biliyorum. Benim burada bir hayatım var. Evim yüz metre, ben tesislerden çıkmıyorum, sabah 06’da çalışmaya başlıyorum, bunu söylemek zorunda olduğum içinde üzülüyorum ama maalesef, sizin dışında bunları söyleyen insanların azlığını yaşıyoruz. Örnek gösterilecek yerde, gerek ideolojik, gerek faklı görüşlerden farklı şeyler söylüyorlar. Ben bir sporcuyum, bir insanım benim bir etkileşimim var. Yakın çevremde uzak çevremde, uzak doğuda, Avrupa’da, Norveç’te… Burada konuştuklarımız buradaki gibi kalmayacak farklı yansıtacaklar. Söylediğim şu kelime çok önemli camianızın içersinde dahili ve harici, ben buradan çıkacak herhangi bir şeyde üzülürüm veya sevinirim. Burayla alakalı dışarıda tabiî ki insanlar merak duygusu içersinde acaba ne olacak, ne oluyor falan gidiyor mu gitmiyor mu, birisi Hakan ağbi gitme der biri de yeter artık gitsin der. Bu kadar çok gündeme düşersen bıkkınlık verir.

Gelecek
Türkiye’de bu şartlarda teknik direktörlük yapmayı düşünmüyorum. Biliyorsunuz geçtiğimiz dönemlerde siyasetle anıldım. İşte farklı yazılar çıktı. Yani orda tecrübelerimizden yararlanmak isteyen hangi kurum olursa güzel bir ekiple beraber, Türk futbolu için, Türk sporu için her şeyi o ortamda olabilirim, bakış açısı doğru olursa bir şeyler düzeltebilirsin ben şu anki konjektürde bunun yapılandığını düşünüyorum. Böyle başlamışken, bizim de içerisinde bir tuzumuz biberimiz olur diye tahmin ediyorum. Son olarak Haluk Ulusoy için babam, Fatih Terim içinde hayatımın mihenk taşlarımdan biri diyebilirim. Zaman zaman milli takımı bırakmayı düşündüm ama bu gel-gitler böyle devam etti. Kendinden emin olan bir insan olarak bu mücadeleden kaçmamanın daha doğru olacağını düşündüğüm anlar oldu.”
_-_-YÖNETİCİ_-_-

- Similar topics